Adenotomia – usunięcie migdałka gardłowego we Wrocławiu

Zabieg operacyjny zwany adenotomią polega na ścięciu masy przerośniętego migdałka. Zaleca się wykonywanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym, co zapewnia bezpieczeństwo dziecku, eliminuje jego stres oraz zapewnia precyzyjność zabiegu. Przy istniejących przeciwwskazaniach do narkozy, możliwe jest również zastosowanie znieczulenia miejscowego.


Migdałek gardłowy (zwany trzecim migdałkiem) usytuowany jest w części nosowej gardła. Migdałek gardłowy nie jest widoczny w badaniu przez usta, znajduje się z tyłu nosa i widoczny jest przez nos lub w badaniu lusterkiem.

Nowoczesną metodą oceny przerostu migdałka jest metoda endoskopowa przy użyciu fiberoskopu, czyli giętkiego, cienkiego przewodu zawierającego światłowód i zakończonego kamerą, który wprowadza się przez nos lub przez jamę ustną, a obraz w powiększeniu widoczny jest na ekranie monitora. Stosuje się także bezpośrednią metodę palpacyjną lub zdjęcie rentgenowskie.
Migdałki gardłowe u dzieci powiększają się często przy okazji infekcji zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych. Nie zawsze wymagają leczenia.


Jakie objawy powinny budzić niepokój?

  • Oddychanie przez usta – dziecko ma otwartą buzię i „gapowaty” wyraz twarzy.
  • Chrapanie, bezdech senny lub głośne oddychanie w czasie snu, dziecko budzi się zmęczone, w ciągu dnia jest apatyczne, nie ma apetytu.
  • Nawracające zapalenia uszu lub niedosłuch.
  • Częste i przedłużające się katary.
  • Zmiana głosu i brzmienia mowy – dziecko mów „przez nos” i jakby miało „kluskę w buzi”.

Leczenie przerostu migdałka gardłowego

Leczenie zachowawcze: polega na stosowaniu środków przeciwalergicznych (u alergików), przeciwzapalnych, zapobieganiu nawracającym infekcjom poprzez stosowanie szczepionek i leków zwiększających odporność.

Postępowanie pooperacyjne: Ze względów bezpieczeństwa zalecany jest zwykle krótki, kilkugodzinny pobyt w oddziale szpitalnym ze względu na możliwość wystąpienia wymiotów oraz krwawienia. Bezpośrednio po operacji nie można pić ani jeść. Przez kolejne 5-7 dni niewskazany jest wysiłek fizyczny oraz spożywanie gorących i drażniących pokarmów. Zaleca się wypoczynek i ograniczenie kontaktów z innymi osobami celem zmniejszenia ryzyka infekcji.


Czy migdałek gardłowy odrasta?

Operacja migdałka gardłowego nie jest zabiegiem doszczętnym i polega na usunięciu przerostu tkanki migdałkowej upośledzającej drożność nosa oraz funkcje trąbek słuchowych. Na skutek powtarzających się infekcji górnych dróg oddechowych pozostawiona w obrębie nosogardła niewielka ilość tkanki adenoidalnej może przerosnąć i wymagać kolejnego zabiegu.

 

Trzeci migdał u dziecka

Umów się na wizytę >


Nasze pracownie

Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00