Trzeci migdał – usunięcie trzeciego migdałka we Wrocławiu

Przerost trzeciego migdałka dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednak ta dolegliwość najczęściej doskwiera Pacjentom w wieku przedszkolnym. Przyczyn powstawania 3. migdała u dzieci jest wiele, do najczęstszych należy zaliczyć m.in. nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.

Trzeci migdał – informacje
Powiększony migdałek gardłowy lub migdałki podniebne są jedną z najczęstszych dolegliwości małych dzieci. Jest to spowodowane tym, że tkanki chłonne gardła są w okresie dziecięcym narażone są na częste infekcje, a co za tym idzie każdorazowo zwiększają swoją objętość. Regularne i trwające stosunkowo długo zakażenia dróg oddechowych mogą być przyczyną trwałego rozrostu 3 migdała zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Do innych przyczyn przerostu tkanek trzeciego migdała zalicza się:
refluks żołądkowy,
długotrwały katar alergiczny,
narażenie na dym tytoniowy.

Jakie są objawy trzeciego migdała?
Przerost migdałka gardłowego to choroba głównie wieku dziecięcego i objawia się:
niedrożnością nosa,
oddychaniem przez usta,
wypływaniem wydzieliny z nosa,
chrapaniem,
wadą zgryzu,
nawracającymi infekcjami dróg oddechowych,
zapaleniem ucha.

Przerost migdałków podniebnych związany jest z wytwarzaniem hormonów w organizmie i dotyka również osoby starsze. Do objawów należy zaliczyć:
problemy z przełykaniem,
trudności z oddychaniem,
zmianę barwy głosu.

Trzeci migdał u dorosłych
Chociaż przerost 3 migdała u dorosłych występuje znacznie rzadziej niż u dzieci, nie można go lekceważyć. Nieleczony może prowadzić do wielu poważnych powikłań. Stany zapalne gardła, czy ropnie rozprzestrzeniają się na układ krwionośny człowieka i doprowadzają do sepsy, zapalenia stawów, a nawet zapalenia mięśnia sercowego.

Trzeci migdał u dzieci
3 migdał u dzieci nie zawsze wymaga leczenia operacyjnego. Czasami lekarze-laryngolodzy zalecają terapię farmakologiczną i ogólne wzmocnienie organizmu malucha. Jeżeli jednak mamy do czynienia z nawracającymi zapaleniami uszu, nosa, gardła, a w czasie snu dziecka możemy zaobserwować epizody bezdechu – niezbędna jest interwencja chirurga.

Usunięcie trzeciego migdała
W Specjalistycznym Centrum Medycznym – Medicus Clinic oferujemy dwa rodzaje operacji. Adenotomia to zabieg chirurgiczny, w trakcie którego ścina się część przerośniętych tkanek 3 migdała. Pacjent najczęściej jest pod wpływem działania znieczulenia ogólnego – co znacząco podnosi komfort zabiegu, eliminuje stres oraz pozwala na przeprowadzenie bardzo precyzyjnego zabiegu. Drugim rodzajem operacji jest tonsillotomia. W jej trakcie nie usuwa się całych migdałów, a jedynie niweluje się ich przerost. W Medicus Clinic stosujemy nowoczesną metodę tzw. koblacji, dzięki której okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy, a efekty zabiegowe widoczne w krótkim czasie.

Umów się na wizytę >

Nasze pracownie

Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00