Tomografia komputerowa we Wrocławiu

Tomografia komputerowa jest to badanie diagnostyczne wykonywane z wykorzystaniem promieniowania jonizującego. Obraz uzyskiwany jest w postaci przekrojów poprzecznych z możliwością wykonania specjalnych rekonstrukcji w przekrojach strzałkowych i czołowych. Badanie wykonywane jest u dzieci od 8 roku życia i pacjentów dorosłych.

Tomografia komputerowa (TK) pozwala na bardzo dokładną ocenę struktur kostnych jak i miękkich. Trwa ok 15-20 minut.


Tomografia komputerowa zatok

Jest to najdokładniejsze badanie diagnostyczne pozwalające ocenić kości jak i tkanki miękkie w otoczeniu zatok. Daje również możliwość zróżnicowania wielu zmian patologicznych tj. polipy, stan zapalny zatok, oraz zmian nowotworowych w obrębie jamy nosowej.

 

 

Przebieg badania:

Badanie wykonywane jest najczęściej w pozycji stojącej. W przypadku, gdy pacjent posiada trudności z utrzymaniem pozycji pionowej (bez poruszenia się), można wykonać tomografię komputerową w pozycji siedzącej. Wówczas technik odpowiednio poziomuje pacjenta do okolic ciała części badanej. Podczas wykonywania TK pacjent ma opartą brodę na specjalnych podbródku, zaś czołem przylega do płytki podtrzymującej. W okolicy kości skroniowych przykładamy dwa uciski, które służą do unieruchomienia głowy. W trakcie badania prosimy pacjent nie wykonywał żadnych ruchów, zamknął oczy oraz oddychał tylko przez nos. Ręce należy oprzeć na uchwytach.

 

Przygotowanie do badania:

Tomografia komputerowa nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta, gdyż jest to badanie wykonywane bez środka cieniującego. Prosimy jednak, aby zapoznać się z poniższym opisem:

  • badanie nie należy wykonywać u kobiet, które są w ciąży,
  • bluzka, w której pacjent zgłosi się na badanie powinna być stonowana kolorystycznie, bez dodatków takich jak np. cekiny, czy też doszyte kryształki, naszyjniki – może powodować to zakłócanie obrazu,
  • do badania należy zgłosić się bez biżuterii w okolicy głowy i szyi. We włosach nie są zalecane również wszelakie spinki, czy też inne dodatki,
  • prosimy o zabranie dotychczasowej dokumentacji medycznej, jeżeli była ona wykonywana.

Tomografia komputerowa

Umów się na wizytę >

Nasze pracownie

Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00