Suchość pochwy

Problem

Suchość pochwy jest powszechną przypadłością wśród wielu kobiet, niezależnie od wieku i trybu życia. Przyczyn niedostatecznego nawilżenia żeńskich narządów płciowych jest wiele, większość z nich jednak ma podłoże hormonalne i wynika z zaburzeń gospodarki estrogenem. Zbyt niski poziom tego składnika w organizmie powoduje powstawanie różnorakich zaburzeń, do których należy również nieodpowiednie nawilżenie pochwy. Taka przyczyna dotyczy głównie kobiet, które rozpoczynają lub przeszły menopauzę, ale także matek w połogu lub karmiących piersią.

Podłożem dla suchości pochwy może być jednak również nadmierny stres i dekoncentracja spowodowana przemęczeniem. Narządy płciowe mogą być również słabo nawilżone wtedy, gdy organizm jest osłabiony – podczas infekcji lub niedługo po nich, również wskutek alergii i stosowania leków antyhistaminowych. Nienależyta higiena, której następstwem są zmiany flory bakteryjnej, także przyczyniać się może do powstawania tej dolegliwości.

Objawy

Objawami nadmiernej suchości pochwy są przede wszystkim problemy podczas współżycia, kiedy to wydzielanie śluzu jest niedostateczne, co w skrajnych przypadkach może uniemożliwiać stosunek. Do tego pojawiać się mogą pieczenie sromu lub świerzbienie we wnętrzu pochwy, nierzadko połączone z bolesnym uciskiem powodującym dyskomfort w trakcie dnia.

Zaalarmować powinny nas również upławy o nieprzyjemnym zapachu – mogą one być objawem groźnych infekcji narządów płciowych. Pojawiający się we wnętrzu waginy silny, pulsujący ból w połączeniu z suchością to jeden z głównych objawów zakażenia bakteryjnego – wtedy powinniśmy zaprzestać współżycia do czasu wyleczenia dolegliwości i jak najszybciej udać się o pomoc do ginekologa.

Leczenie

Jeśli nasza pochwa jest sucha w określonych sytuacjach, na przykład przed okresem, zazwyczaj nie ma powodów do obaw. Należy wtedy jednak we wzmożony sposób dbać o higienę, stosując kosmetyki zawierające kwas mlekowy. Gdy zechcemy współżyć, można wspomóc się lubrykantem. Dobrym pomysłem będzie też stosowanie nawilżającego żelu dopochwowego – zazwyczaj są one dostępne bez recepty.

Gdy jednak suchość waginy zaburza normalne funkcjonowanie, a do tego pojawiają się wyżej wymienione dolegliwości dodatkowe, należy udać się po pomoc do specjalisty tak, by nie dopuścić do poważnej infekcji.

 

Umów się na wizytę >

Nasze pracownie

Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00