Badanie BERA – Poszerzona diagnostyka słuchu (ABR) we Wrocławiu

Badanie BERA (ABR) – badanie słuchowych potencjałów pnia mózgu. Może być wykonane u każdego pacjenta bez względu na wiek. Badanie jest obiektywne, nieinwazyjne i precyzyjnie określa miejsce uszkodzenia słuchu w obrębie drogi słuchowej. W Medicus Clinic Dolnośląskim Centrum Laryngologii badanie stosowane jest w ocenie progu słyszenia oraz diagnostyce różnicowej zaburzeń słuchu.


Pacjent badany jest w pozycji leżącej na wznak. Przygotowanie pacjenta do badania polega na umieszczeniu czterech żelowych elektrod powierzchniowych w odpowiednich miejscach na głowie Pacjenta: dwóch na czole oraz po jednej za prawym i lewym uchem. W celu przygotowania pacjenta do badania stosuje się: delikatny peeling medyczny czoła i miejsc za uszami. Następnie umieszcza się Pacjentowi wewnątrzuszne słuchawki, w których Pacjent słyszy sygnał akustyczny. Badanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Końcowym etapem badania BERA/ABR niezależnie od jego wyniku jest konsultacja lekarska, podczas której laryngolog omówi z pacjentem wynik badania.

Badanie BERA/ABR jest badaniem trudnym technicznie i wymagającym specjalnych warunków akustycznych. Trwa kilkadziesiąt minut. Na jakość badania, a czasem wręcz możliwość wykonania wpływa zachowanie Pacjenta. Dlatego najlepiej przeprowadzać je w czasie snu. Jest to szczególnie istotne w czasie badania dzieci. Warto ustalić badanie na godziny, w których w czasie dnia dziecko zwykle śpi lub w dniu badania obudzić dziecko wcześnie by zasnęło w pracowni.

Badanie BERA u dzieci


Przygotowanie do badania małego dziecka

Wymaga się, aby dziecko z podejrzeniem niedosłuchu, szczególnie kilkumiesięczne, badane było w śnie naturalnym. Badanie dziecka podczas snu umożliwia otrzymanie wiarygodnego wyniku z niską liczbą zakłóceń pomiarowych. U dzieci starszych (od ok. 6 roku życia) oraz osób dorosłych zaleca się również sen naturalny – dopuszcza się jednak stan czuwania. Jeżeli badanie jest niemożliwe do wykonania ze względu na niepokój pacjenta, proponuje się, aby kolejna próba badania odbyła się w śnie wywołanym farmakologicznie. W przypadku małych dzieci:

  • zabrać na badanie ulubioną maskotkę dziecka, przy której ono zasypia
  • odpowiednio wcześniej nakarmić dziecko, aby nie odczuwało łaknienia przy badaniu

Przygotowanie do badania osoby dorosłej

Wymaga się, aby Pacjenci skierowani na badanie BERA (ABR), pojawili się z oczyszczonym przewodem słuchowym z nadmiernej woskowiny i ewentualnych ciał obcych.

Umów się na wizytę >

Nasze pracownie

Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00