Aparat CPAP z maską – leczenia bezdechu sennego (OBŚ) we Wrocławiu

Czasami obniżenie masy ciała może pomóc zmniejszyć objawy w przypadku łagodnego OBŚ (obturacyjnego bezdechu śródsennego). Łagodna postać OBŚ może być również leczona za pomocą niektórych zabiegów chirurgicznych. Jednakże, najprostszą i często najskuteczniejszą, jak i wysoce uznaną metodą leczenia jest aparat CPAP z maską. Jest to terapia za pomocą dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych.

Aparat CPAP z maską


Terapia za pomocą dodatniego ciśnienia powietrza – aparat CPAP

Terapia za pomocą dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych polega na spaniu w masce, która jest podłączona za pomocą rurki do urządzenia zasilanego silnikiem elektrycznym dostarczającego powietrze z otoczenia pod dodatnim ciśnieniem. To ciśnienie powietrza działa jak wspornik utrzymujący drogi oddechowe otwarte i zapobiegający bezdechowi.

Terapia OBŚ


Co jest potrzebne do leczenia chrapania/obturacyjnego bezdechu śródsennego?

Każdy Pacjent potrzebuje aparat do wytwarzania dodatniego ciśnienia powietrza, maskę i jedną rurkę do połączenia maski z aparatem. Maska zakładana jest na nos lub usta i nos, a utrzymywana jest na głowie za pomocą pasków. Komfort oddychania może poprawić również nawilżanie i ogrzewanie powietrza za pomocą nawilżacza.


Terapia CPAP a podróże

Leczenia za pomocą aparatu CPAP nie powinno znacząco wpływać na dotychczasowy styl życia. Aparaty są przenośne, więc można je zabrać ze sobą w podróż W krajach UE np. Włochy, potrzebna jest odpowiednia przejściówka pasująca do gniazda.

Niektóre linie lotnicze zatwierdziły stosowanie aparatów na pokładzie samolotów.

Leczenie aparatem CPAP


Aparat CPAP – dofinansowany przez NFZ

Aparaty CPAP dla chorych ubezpieczonych są częściowo refundowane przez NFZ. Poziom refundacji NFZ to 1890 zł. Refundacja przysługuje Pacjentowi raz na 5 lat.


Często zadawane pytania

 

1. Jak długo zajmuje przyzwyczajenie się do aparatu CPAP?

Większość osób przystosowuje się do aparatów CPAP w ciągu jednego do dwóch tygodni. Czasami, trwa to trochę dłużej, na przykład, u osób bardzo wrażliwych na szum aparatu lub wysuszenie śluzówek.

 

2. Jak szybko po rozpoczęciu leczenie zacznę zauważać poprawę?

Poprawa powinna być odczuwana natychmiast po rozpoczęciu leczenia, chociaż u niektórych może to trwać trochę dłużej.

 

3. Jak często będę musiał korzystać z leczenia?

Z leczenia należy korzystać każdej nocy w tygodniu w czasie snu. W przeciwnym razie, nastąpi powrót objawów takich jak chrapanie, bezdech senny i zmęczenie dzienne.

 

4. Czy moje ciśnienie tętnicze poprawi się po rozpoczęciu leczenia?

Może, ale nie należy zmieniać stosowanych leków bez konsultacji z lekarzem. Lekarz powinien regularnie mierzyć Twoje ciśnienie tętnicze, nawet jeśli początkowo nie zmieni leków.

 

5. Czy łatwiej jest schudnąć w czasie terapii?

Być może. Powinieneś zauważyć wzrost energii życiowej i większą chęć uczestniczenia w czynnościach, których wcześniej nie mogłeś wykonywać ze względu na dużą senność. Jednak, stała utrata masy ciała wymaga wprowadzenia długotrwałych zmian w sposobie odżywiania się i aktywności fizycznej.

 

6. Czy kiedykolwiek będę mógł przerwać terapię? Czy kiedykolwiek zostanę wyleczony z chrapania i bezdechu sennego?

Bezdech śródsenny jest chorobą przewlekła i na dzień dzisiejszy – niewyleczalną. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że terapia aparatem CPAP będzie skutecznie kontrolować Twój bezdech senny, tak długo, jak będziesz z niej korzystać.

Umów się na wizytę >

Nasze pracownie

Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00