Konsultacja neurologiczna

Neurologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się schorzeniami ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego, czyli połączeniem między układem ośrodkowym, a poszczególnymi mięśniami oraz narządami.


Ośrodkowy układ nerwowy stanowi mózg i rdzeń kręgowy, zatem wizyta u lekarza neurologa może okazać się niezbędna, by określić przyczyny i ustalić plan leczenia takich dolegliwości jak, m.in.:

  • Uciążliwe bóle głowy
  • Wszelkie schorzenia, które spowodowane są przez nieprawidłowości występujące w mózgu – m.in. zaburzenia mowy i widzenia, problemy z równowagą i koncentracją
  • Bóle kręgosłupa (ich przyczyną jest zazwyczaj ucisk na nerwy)

Konsultacja lekarska

Podczas pierwszej konsultacji neurologicznej lekarz przeprowadza wnikliwy wywiad lekarski i wykonuje podstawowe badania odruchów fizjologicznych, czyli przede wszystkim tzw. odruch kolanowy. Badanie polega na stukaniu w kolano specjalnym młoteczkiem, dzięki czemu możliwe jest określenie, czy impuls nerwowy przebiega prawidłowo – od receptora, poprzez rdzeń kręgowy, do mięśnia, czyli efektora. Ponadto, lekarz sprawdza sposób chodzenia, czucie powierzchowne czy też prawidłowość mowy. Jednak należy pamiętać, że najważniejsza jest całość badania przedmiotowego. W zależności od jednostki chorobowej, ważna jest obecność objawów i odruchów patologicznych, albo ich asymetria.

Na podstawie badania jednego lub kilku odruchów neurolog może podejrzewać, jakie zaburzenie neurologiczne występuje u danego Pacjenta. W celu potwierdzenia i postawienia dokładnej diagnozy, lekarz często zleca dodatkowe badania, m.in. tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Umów się na wizytę >

Nasze pracownie

Centrum Medyczne Medicus Wrocław - Kontakt
Medicus Clinic

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
Tel. 71 323 63 00
Faks: 71 353 00 30
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Pon-pt – 8.00 – 20.00
Sobota 8.00-14.00