Konsultacja laryngologiczna z endoskopią

Chrapanie nie jest jedynie uciążliwym hałasem przerywającym sen. Może być też sygnałem alarmowym towarzyszącym groźnej chorobie zwanej obturacyjnym bezdechem śródsennym. Wbrew stereotypowym opiniom, dotyczy on zarówno kobiet, jak i mężczyzn.


Bezdech senny

Zespół obturacyjnego bezdechu śródsennego to nawracające epizody zapadania lub zwężania górnych dróg oddechowych w czasie snu, którym towarzyszy niedotlenienie organizmu – spadek saturacji krwi. Mogą one trwać nawet do dwóch minut.

 

Powikłania nieleczonego bezdechu śródsennego:

  • Nadciśnienie tętnicze
  • Udar mózgu
  • Choroba niedokrwienna serca
  • Niewydolność serca
  • Zaburzenia rytmu serca
  • Cukrzyca
  • Wypadki komunikacyjne

jak rozpoznać bezdech śródsenny?


Do badania endoskopowego gardła czy krtani w Medicus Clinic stosuje się endoskop sztywny, o większej średnicy niż endoskop stosowany do badania nosa i zatok.

W przypadku endoskopii gardła i krtani stosuje się czasami znieczulenie miejscowe, polegające na rozpyleniu leku w obrębie gardła. Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu przyrządu optycznego (endoskopu) przez jamę ustną  i obserwacji narządów na monitorze. Zaletą tego badania jest dokładna ocena badanych obszarów.  Film z badania jest rejestrowany cyfrowo na komputerze. Na jego podstawie wybiera się klatki ze zdjęciami przedstawiającymi stan miejscowy narządu. Nagranie można odtwarzać wielokrotnie, bez konieczności powtarzania kolejny raz badania.

Zdjęcia z badania endoskopowego są zapisywane w pamięci komputera. Pacjent po wizycie otrzymuje kartę informacyjną ze zdjęciami z przeprowadzonego badania endoskopowego oraz informacjami o zalecanym leczeniu.

Konsultacja laryngologiczna


Wyposażenie gabinetu

Każdy gabinet laryngologiczny w Medicus Clinic wyposażony jest w nowoczesny unit laryngologiczny, który umożliwia przeprowadzenie precyzyjnych badań laryngologicznych, w tym endoskopowych. Unit można przyrównać do wielofunkcyjnego stanowiska pracy, składa się z zestawu endoskopów: optyk, ssaków, mikroskopu oraz innych narzędzi laryngologicznych. Posiada także ekran, na którym wyświetlane są obrazy w powiększeniu.

Unit pozwala również na przeprowadzenie drobnych zabiegów laryngologicznych, takich jak np. płukanie ucha, odsysanie wydzieliny z ucha, nosa, gardła lub krtani, badanie błony bębenkowej pod mikroskopem. Pacjent siedzi na specjalnym fotelu laryngologicznym, który pomaga w ułożeniu pacjenta we właściwej pozycji.

Unit laryngologiczny połączony jest systemowo z komputerem i drukarką, połączone systemowo z unitem, dzięki czemu możliwy jest podgląd, zapis elektroniczny i wydruk obrazów z badania endoskopowego. Cała historia badania i leczenia danego pacjenta wprowadzana jest i archiwizowana w specjalnie zabezpieczonym systemie komputerowym naszej Kliniki, dzięki czemu lekarze konsultujący zawsze mogą do niej powrócić i porównać wyniki z wcześniejszymi diagnozami.


Drobne zabiegi wykonywane podczas konsultacji

Drobne zabiegi laryngologiczne mogą być wykonane w gabinecie laryngologicznym podczas konsultacji. Zaliczamy do nich:

Usunięcie ciał obcych z nosa

Zabieg przeprowadza się w gabinecie laryngologicznym, w wyjątkowych sytuacjach ma to miejsce na sali operacyjnej.

Elektrochirurgia małżowin nosowych (RaVoR)

Zabieg zmniejszenia masy małżowin nosowych dolnych zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i w sedacji (krótkotrwałym uśpieniu) pod opieką anestezjologa. Zabieg wykonywany jest u osób z zaburzeniami drożności nosa wynikającymi z przewlekłego przerostowego zapalenia błony śluzowej nosa. Wskazania indywidualnie ustala lekarz laryngolog.

Zaopatrywanie krwawień z nosa

W przypadku uporczywego krwawienia z nosa zaopatrujemy Pacjentów wykorzystując gąbki żelowe lub wykonujemy drobny zabieg elektrokoagulacji. Metody te są bardziej nowoczesne i mniej inwazyjne niż tradycyjna tamponada wykonana z gazy.

Ewakuacja krwiaków i ropni nosa

W przypadku krwiaków samoistnych lub pourazowych jak również ropni w obrębie nosa proponujemy chirurgiczne zaopatrzenie tych stanów ambulatoryjnie lub w warunkach sali operacyjnej.

Punkcje zatok szczękowych z możliwością przedłużonego drenażu metodą Sinu-Ject

Punkcja zatok metodą Sinu-Ject jest nowoczesną metodą wykonywania punkcji zatok szczękowych. Dren do wnętrza zatoki zakładany jest przy pomocy automatycznego urządzenia przebijającego jej ściankę. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym lub sedacji (krótko trwałego uśpienia). Założony dren pozwala na wielokrotne przepłukiwanie wnętrza zatok i podawanie leków bez konieczności ponownego przekłuwania ściany zatoki. Wielokrotne płukanie zatok (przez 5-7 dni) zmniejsza ryzyko nawrotu choroby.

Umów się na wizytę >

Nasze pracownie

Centrum Medyczne Medicus Wrocław - Kontakt
Medicus Clinic

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
Tel. 71 323 63 00
Faks: 71 353 00 30
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Pon-pt – 8.00 – 20.00
Sobota 8.00-14.00