Zapalenie zatok – badanie i leczenie Wrocław

Często zdarza się, że objawy zapalenia zatok mylone są z przeziębieniem, przez co wielu Pacjentów zwleka z wizytą u lekarza. Tymczasem dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe, powodując niewyspanie, zmniejszenie koncentracji, bóle głowy, zaburzenia węchu i ciągłe uczucie zmęczenia.

 

Zapalenie zatok może być konsekwencją „przechodzonego” przeziębienia lub stanowić reakcję na obrzęk lub zwężenie naturalnego ujścia zatok. Czasami ma podłoże alergiczne albo związek z wadami wrodzonymi, jak np. skrzywiona przegroda nosowa.

 

Podstawą w prawidłowym leczeniu zapalenia zatok jest odpowiednia diagnostyka, która pozwala dobrać właściwy sposób leczenia.


W Medicus Clinic Dolnośląskim Centrum Laryngologii konsultacja rozpoczyna się od rozmowy lekarza laryngologa z pacjentem, czyli od przeprowadzania tzw. wywiadu medycznego. Taki wywiad polega na zebraniu informacji od pacjenta na temat jego stanu zdrowia, zaobserwowanych objawów choroby, historii leczenia (jeśli pacjent już wcześniej leczył się laryngologicznie). Następnie lekarz przeprowadza endoskopowe badanie laryngologiczne  nosa i ujść zatok.

W trakcie badania endoskopowego na ekranie monitora widać w powiększeniu badane narządy, co ułatwia lekarzowi postawienie trafnej diagnozy. Obraz z ekranu zapisywany jest w pamięci komputera i wydrukowany. Dzięki temu możliwe jest porównanie stanu nosa i okolic ujścia zatok z wynikami wcześniej przeprowadzonych badań. Aby zwiększyć komfort  badania lekarz laryngolog znieczula lekiem w aerozolu błonę śluzową nosa. Spokojne podejście do badania i rozluźnienie pomaga osobie badanej podczas oceny endoskopowej.

Po badaniu pacjent otrzymuje wydruk z badania endoskopowego oraz zalecenia do dalszego postępowania i leczenia farmakologicznego. W uzasadnionych przypadkach pacjent kierowany jest na leczenie operacyjne.

Jeśli podczas wstępnego badania endoskopowego lekarz uzna, że wymagane jest przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych, wówczas pacjent otrzymuje skierowanie na takie badania. W niektórych wypadkach trzeba wykonać tomografię komputerową zatok, zgłosić się na konsultację alergologiczną, dodatkowe badania laboratoryjne w zróżnicowanych pracowniach mieszczących się w naszej Klinice bądź poza naszą placówką.

 

Konsultacje laryngologiczne


Wyposażenie gabinetu

Każdy gabinet laryngologiczny w Medicus Clinic wyposażony jest w nowoczesny unit laryngologiczny, który umożliwia przeprowadzenie precyzyjnych badań laryngologicznych, w tym endoskopowych. Unit można przyrównać do wielofunkcyjnego stanowiska pracy, składa się z zestawu endoskopów: optyk, ssaków, mikroskopu oraz innych narzędzi laryngologicznych. Posiada także ekran, na którym wyświetlane są obrazy w powiększeniu.

Unit pozwala również na przeprowadzenie drobnych zabiegów laryngologicznych, takich jak np. płukanie ucha, odsysanie wydzieliny z ucha, nosa, gardła lub krtani, badanie błony bębenkowej pod mikroskopem. Pacjent siedzi na specjalnym fotelu laryngologicznym, który pomaga w ułożeniu pacjenta we właściwej pozycji.

Unit laryngologiczny połączony jest systemowo z komputerem i drukarką, połączone systemowo z unitem, dzięki czemu możliwy jest podgląd, zapis elektroniczny i wydruk obrazów z badania endoskopowego. Cała historia badania i leczenia danego pacjenta wprowadzana jest i archiwizowana w specjalnie zabezpieczonym systemie komputerowym naszej Kliniki, dzięki czemu lekarze konsultujący zawsze mogą do niej powrócić i porównać wyniki z wcześniejszymi diagnozami.


Drobne zabiegi wykonywane podczas konsultacji

Drobne zabiegi laryngologiczne mogą być wykonane w gabinecie laryngologicznym podczas konsultacji.Zaliczamy do nich:

Usunięcie ciał obcych z nosa

Zabieg przeprowadza się w gabinecie laryngologicznym, w wyjątkowych sytuacjach ma to miejsce na sali operacyjnej.

Elektrochirurgia małżowin nosowych (RaVoR)

Zabieg zmniejszenia masy małżowin nosowych dolnych zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i w sedacji (krótkotrwałym uśpieniu) pod opieką anestezjologa. Zabieg wykonywany jest u osób z zaburzeniami drożności nosa wynikającymi z przewlekłego przerostowego zapalenia błony śluzowej nosa. Wskazania indywidualnie ustala lekarz laryngolog.

Zaopatrywanie krwawień z nosa

W przypadku uporczywego krwawienia z nosa zaopatrujemy Pacjentów wykorzystując gąbki żelowe lub wykonujemy drobny zabieg elektrokoagulacji. Metody te są bardziej nowoczesne i mniej inwazyjne niż tradycyjna tamponada wykonana z gazy.

Ewakuacja krwiaków i ropni nosa

W przypadku krwiaków samoistnych lub pourazowych jak również ropni w obrębie nosa proponujemy chirurgiczne zaopatrzenie tych stanów ambulatoryjnie lub w warunkach sali operacyjnej.

Punkcje zatok szczękowych z możliwością przedłużonego drenażu metodą Sinu-Ject

Punkcja zatok metodą Sinu-Ject jest nowoczesną metodą wykonywania punkcji zatok szczękowych. Dren do wnętrza zatoki zakładany jest przy pomocy automatycznego urządzenia przebijającego jej ściankę. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym lub sedacji (krótko trwałego uśpienia). Założony dren pozwala na wielokrotne przepłukiwanie wnętrza zatok i podawanie leków bez konieczności ponownego przekłuwania ściany zatoki. Wielokrotne płukanie zatok (przez 5-7 dni) zmniejsza ryzyko nawrotu choroby.

Umów się na wizytę >

Nasze pracownie

Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00