Badanie laryngologiczne z endoskopią – Konsultacja Wrocław

Niedosłuch

Ubytek słuchu to trwałe schorzenie, które utrudnia lub uniemożliwia prawidłową komunikację. Pacjenci często mówią o wrażeniu, iż ich najbliżsi wypowiadają się niewyraźnie, zbyt cicho, a pewne dźwięki, takie jak głosy kobiet lub dzieci, są trudniejsze do zrozumienia. Pojawiają się wówczas problemy w rozumieniu i słyszeniu mowy oraz dźwięków dobiegających z telewizora lub radia. W przypadku pojawienia się niedosłuchu u noworodków i dzieci, komunikacja werbalna jest w naturalny sposób utrudniona. Ponadto niektóre reakcje dziecka na bodźce dźwiękowe mogą sugerować prawidłowy rozwój, dlatego też problem ze słuchem u małych dzieci jest znacznie trudniejszy do rozpoznania.


Zapalenie ucha

Zapalenie ucha to choroba która dotyczy głównie dzieci, należy jednak pamiętać, że w zależności od typu zapalenia i miejsca rozwoju procesu infekcyjnego, pojawia się również u Pacjentów dorosłych. W przypadku dzieci ból, jaki występuje przy stanie zapalnym jest tak dotkliwy, że wywołuje często płacz i niepokój. Cechą charakterystyczną zapalenia ucha jest towarzysząca infekcja górnych dróg oddechowych.

 

Objawy zapalenia ucha:

  • Silny ból ucha
  • Pogorszenie słuchu i szumy w uszach
  • Uczucie rozpierania
  • Niepokój, który często zaburza sen
  • Niechęć do ssania
  • Gorączka
  • Wyciek surowiczy lub ropny z ucha

Szumy uszne

Szumy uszne to zjawisko akustyczne, które słyszalne jest jedynie przez Pacjenta. To natrętne dźwięki (określane jako brzęczenie, tętnienie czy też dzwonienie), które w głowie chorego powodują tak duże napięcie nerwowe, że Pacjent nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Często uczucia te są dla chorego bardzo męczące, a w zaawansowanych przypadkach mogą uniemożliwiać pracę oraz wypoczynek, a nawet prowadzić do depresji. Bardzo często osoby, które cierpią na szumy uszne izolują się od otoczenia i od swoich najbliższych.

Szumy uszne mogą być również pierwszym objawem poważniejszej choroby, m.in. choroby Meniere’a lub otosklerozy.

 

W ramach diagnostyki szumów usznych można w Medicus Clinic wykonać dodatkowo takie badania jak:

  • poszerzona diagnostyka słuchu (BERA/ABR)
  • tomografia komputerowa

W Medicus Clinic diagnostyka rozpoczyna się od rozmowy lekarza laryngologa z pacjentem, czyli od przeprowadzania tzw. wywiadu medycznego. Taki wywiad polega na zebraniu informacji od pacjenta na temat jego ogólnego stanu zdrowia, zaobserwowanych objawów choroby, historii leczenia, jeśli pacjent już wcześniej leczył się laryngologicznie lub u innych specjalistów.

Następnie lekarz przeprowadza klasyczne badanie we  wziernikach oraz badanie endoskopowe nosa, okolicy ujść zatok obocznych nosa, ucha, gardła czy krtani.

Ze względu na silne unerwienie narządów głowy i szyi w naszym ośrodku badanie nosa i ujść zatok obocznych, a czasem również krtani przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Poprawia to komfort Pacjenta, a u dzieci nie powoduje przykrych doświadczeń i lęku przed kolejnym badaniem.

W trakcie badania endoskopowego na ekranie monitora widać w powiększeniu badane narządy, często słabo dostępne badaniu klasycznemu we wziernikach, co z kolei ułatwia lekarzowi postawienie trafnej diagnozy. Obraz z ekranu może być zapisany w pamięci komputera i wydrukowany. Dzięki temu możliwe jest porównanie stanu nosa, zatok, gardła czy ucha z wynikami wcześniej przeprowadzonych badań lub wielokrotnie analizować zapis aktualnego badania.

Po badaniu lekarz ponownie prosi pacjenta do biurka, gdzie pacjent otrzymuje kartę informacyjną, zawierającą wydruk badania endoskopem wraz ze zdjeciami oraz zalecenia do dalszego leczenia, czy to farmakologicznego (wypisana recepta na leki), czy też leczenia operacyjnego.

Jeśli podczas wstępnego badania endoskopowego lekarz uzna, że wymagane jest przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych, zaleca takie badania.

Badanie laryngologiczne


Wyposażenie gabinetu

Każdy gabinet laryngologiczny w Medicus Clinic wyposażony jest w nowoczesny unit laryngologiczny, który umożliwia przeprowadzenie precyzyjnych badań laryngologicznych, w tym endoskopowych. Unit można przyrównać do wielofunkcyjnego stanowiska pracy, składa się z zestawu endoskopów: optyk, ssaków, mikroskopu oraz innych narzędzi laryngologicznych. Posiada także ekran, na którym wyświetlane są obrazy w powiększeniu.

Unit pozwala również na przeprowadzenie drobnych zabiegów laryngologicznych, takich jak np. płukanie ucha, odsysanie wydzieliny z ucha, nosa, gardła lub krtani, badanie błony bębenkowej pod mikroskopem. Pacjent siedzi na specjalnym fotelu laryngologicznym, który pomaga w ułożeniu pacjenta we właściwej pozycji.

Unit laryngologiczny połączony jest systemowo z komputerem i drukarką, połączone systemowo z unitem, dzięki czemu możliwy jest podgląd, zapis elektroniczny i wydruk obrazów z badania endoskopowego. Cała historia badania i leczenia danego pacjenta wprowadzana jest i archiwizowana w specjalnie zabezpieczonym systemie komputerowym naszej Kliniki, dzięki czemu lekarze konsultujący zawsze mogą do niej powrócić i porównać wyniki z wcześniejszymi diagnozami.


Drobne zabiegi wykonywane podczas konsultacji

Drobne zabiegi laryngologiczne mogą być wykonane w gabinecie laryngologicznym podczas konsultacji. Zaliczamy do nich:

Usunięcie ciał obcych z nosa

Zabieg przeprowadza się w gabinecie laryngologicznym, w wyjątkowych sytuacjach ma to miejsce na sali operacyjnej.

Elektrochirurgia małżowin nosowych (RaVoR)

Zabieg zmniejszenia masy małżowin nosowych dolnych zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i w sedacji (krótkotrwałym uśpieniu) pod opieką anestezjologa. Zabieg wykonywany jest u osób z zaburzeniami drożności nosa wynikającymi z przewlekłego przerostowego zapalenia błony śluzowej nosa. Wskazania indywidualnie ustala lekarz laryngolog.

Zaopatrywanie krwawień z nosa

W przypadku uporczywego krwawienia z nosa zaopatrujemy Pacjentów wykorzystując gąbki żelowe lub wykonujemy drobny zabieg elektrokoagulacji. Metody te są bardziej nowoczesne i mniej inwazyjne niż tradycyjna tamponada wykonana z gazy.

Ewakuacja krwiaków i ropni nosa

W przypadku krwiaków samoistnych lub pourazowych jak również ropni w obrębie nosa proponujemy chirurgiczne zaopatrzenie tych stanów ambulatoryjnie lub w warunkach sali operacyjnej.

Punkcje zatok szczękowych z możliwością przedłużonego drenażu metodą Sinu-Ject

Punkcja zatok metodą Sinu-Ject jest nowoczesną metodą wykonywania punkcji zatok szczękowych. Dren do wnętrza zatoki zakładany jest przy pomocy automatycznego urządzenia przebijającego jej ściankę. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym lub sedacji (krótko trwałego uśpienia). Założony dren pozwala na wielokrotne przepłukiwanie wnętrza zatok i podawanie leków bez konieczności ponownego przekłuwania ściany zatoki. Wielokrotne płukanie zatok (przez 5-7 dni) zmniejsza ryzyko nawrotu choroby.

Umów się na wizytę >

Nasze pracownie

Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00