Konsultacja laryngologiczna z endoskopią

Dolegliwości okolic gardła i krtani mogą nie tylko skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie, lecz także stać się przyczyną problemów zdrowotnych w przyszłości.

Nie leczone prawidłowo, często stają się ogniskiem zapalnym lub prowadzą do powikłań i trwałych zaburzeń zdrowia.

Migdałki u dzieci powiększają się w naturalny sposób, a po 10. roku życia powinny stopniowo zanikać. Zdarza się, że migdałki nie zanikają, stając się tym samym możliwą przyczyną nawracających i uciążliwych infekcji.


Objawy wskazujące na problemy z migdałkami:

  • Chrapanie, bezdech śródsenny
  • Oddychanie przez usta
  • Częste i przedłużające się katary
  • Przewlekłe infekcje, nieustępujące pomimo leczenia przez kilka miesięcy
  • Nawracające zapalenia uszu lub niedosłuch
  • Częste anginy, ropnie okołomigdałkowe
  • Choroby odogniskowe, np. choroby serca, stawów
  • Zmiana głosu i brzmienia mowy – Pacjent mówi „przez nos”
  • Pacjent budzi się niewyspany, nie ma apetytu, a w ciągu dnia jest zmęczony lub przeciwnie – nadpobudliwy, drażliwy


Do badania endoskopowego gardła czy krtani w Medicus Clinic stosuje się endoskop sztywny, o większej średnicy niż endoskop stosowany do badania nosa i zatok. Migdałki zaś nie są widoczne w badaniu przez usta – znajdują się z tyłu nosa i widoczne są przez nos. Nowoczesną metodą oceny przerostu migdałka jest metoda endoskopowa przy użyciu fiberoskopu, czyli giętkiego, cienkiego przewodu zawierającego światłowód i zakończonego kamerą, który wprowadza się przez nos lub przez jamę ustną, a obraz w powiększeniu widoczny jest na ekranie monitora.

W przypadku takich endoskopii stosuje się czasami znieczulenie miejscowe, polegające na rozpyleniu leku w obrębie gardła. Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu przyrządu optycznego (endoskopu) przez jamę ustną, bądź nos  i obserwacji narządów na monitorze. Zaletą tego badania jest dokładna ocena badanych obszarów. Badanie endoskopowe jest bezbolesne. Film z badania jest rejestrowany cyfrowo na komputerze. Na jego podstawie wybiera się klatki ze zdjęciami przedstawiającymi stan miejscowy narządu. Nagranie można odtwarzać wielokrotnie, bez konieczności powtarzania kolejny raz badania.

Zdjęcia badanych endoskopowo narządów są zapisywane w pamięci komputera, drukowane i wręczane pacjentowi.

Konsultacja laryngologiczna


Wyposażenie gabinetu

Każdy gabinet laryngologiczny w Medicus Clinic wyposażony jest w nowoczesny unit laryngologiczny, który umożliwia przeprowadzenie precyzyjnych badań laryngologicznych, w tym endoskopowych. Unit można przyrównać do wielofunkcyjnego stanowiska pracy, składa się z zestawu endoskopów: optyk, ssaków, mikroskopu oraz innych narzędzi laryngologicznych. Posiada także ekran, na którym wyświetlane są obrazy w powiększeniu.

Unit pozwala również na przeprowadzenie drobnych zabiegów laryngologicznych, takich jak np. płukanie ucha, odsysanie wydzieliny z ucha, nosa, gardła lub krtani, badanie błony bębenkowej pod mikroskopem. Pacjent siedzi na specjalnym fotelu laryngologicznym, który pomaga w ułożeniu pacjenta we właściwej pozycji.

Unit laryngologiczny połączony jest systemowo z komputerem i drukarką, połączone systemowo z unitem, dzięki czemu możliwy jest podgląd, zapis elektroniczny i wydruk obrazów z badania endoskopowego. Cała historia badania i leczenia danego pacjenta wprowadzana jest i archiwizowana w specjalnie zabezpieczonym systemie komputerowym naszej Kliniki, dzięki czemu lekarze konsultujący zawsze mogą do niej powrócić i porównać wyniki z wcześniejszymi diagnozami.


Drobne zabiegi wykonywane podczas konsultacji

Drobne zabiegi laryngologiczne mogą być wykonane w gabinecie laryngologicznym podczas konsultacji. Zaliczamy do nich:

Usunięcie ciał obcych z nosa

Zabieg przeprowadza się w gabinecie laryngologicznym, w wyjątkowych sytuacjach ma to miejsce na sali operacyjnej.

Elektrochirurgia małżowin nosowych (RaVoR)

Zabieg zmniejszenia masy małżowin nosowych dolnych zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i w sedacji (krótkotrwałym uśpieniu) pod opieką anestezjologa. Zabieg wykonywany jest u osób z zaburzeniami drożności nosa wynikającymi z przewlekłego przerostowego zapalenia błony śluzowej nosa. Wskazania indywidualnie ustala lekarz laryngolog.

Zaopatrywanie krwawień z nosa

W przypadku uporczywego krwawienia z nosa zaopatrujemy Pacjentów wykorzystując gąbki żelowe lub wykonujemy drobny zabieg elektrokoagulacji. Metody te są bardziej nowoczesne i mniej inwazyjne niż tradycyjna tamponada wykonana z gazy.

Ewakuacja krwiaków i ropni nosa

W przypadku krwiaków samoistnych lub pourazowych jak również ropni w obrębie nosa proponujemy chirurgiczne zaopatrzenie tych stanów ambulatoryjnie lub w warunkach sali operacyjnej.

Punkcje zatok szczękowych z możliwością przedłużonego drenażu metodą Sinu-Ject

Punkcja zatok metodą Sinu-Ject jest nowoczesną metodą wykonywania punkcji zatok szczękowych. Dren do wnętrza zatoki zakładany jest przy pomocy automatycznego urządzenia przebijającego jej ściankę. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym lub sedacji (krótko trwałego uśpienia). Założony dren pozwala na wielokrotne przepłukiwanie wnętrza zatok i podawanie leków bez konieczności ponownego przekłuwania ściany zatoki. Wielokrotne płukanie zatok (przez 5-7 dni) zmniejsza ryzyko nawrotu choroby.

Umów się na wizytę >

Nasze pracownie

Centrum Medyczne Medicus Wrocław - Kontakt
Medicus Clinic

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
Tel. 71 323 63 00
Faks: 71 353 00 30
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Pon-pt – 8.00 – 20.00
Sobota 8.00-14.00