Operacja zatok przynosowych – Zabieg FESS we Wrocławiu

Operacja zatok metodą endoskopową jest alternatywą dla tradycyjnej metody charakteryzującej się dużą inwazyjnością. Obecnie w laryngologii odchodzi się od metod klasycznych na rzecz FESS. W Medicus Clinic zabieg FESS, czyli czynnościowo-endoskopowa chirurgia zatok przynosowych (ang. Functional Endoscopic Sinus Surgery, FESS) jest przeprowadzany w nowocześnie wyposażonej sali operacyjnej. Zabiegi wykonują wykwalifikowani lekarze specjalizujący się m.in. w chirurgii zatok, którzy na stałe pracują w Medicus Clinic. Zespół Medicus Clinic Specjalistycznego Centrum Medycznego jest również wspierany przez światowej sławy eksperta w dziedzinie otorynolaryngologii prof. dr med. Olivera Kaschke, który na co dzień jest Ordynatorem Oddziału Otolaryngologii w Szpitalu Św. Gertrudy w Berlinie.


Na czym polega zabieg FESS?

Operacja przy użyciu mikroskopu oraz endoskopu pozwala w sposób minimalnie inwazyjny na poszerzenie ujść zatok tak, by wydzielina mogła się swobodnie z nich wydostawać. Zabieg endoskopowy może zatrzymać proces przerostu błony śluzowej i w ten sposób chronić nas przed poważniejszymi powikłaniami. Tak przeprowadzona operacja daje szansę na poprawę stanu zatok, a jednocześnie nie pozostawia widocznych blizn, gdyż jest wykonywana wewnątrz nosa. Zabieg ma na celu przywrócenie prawidłowej drożności ujścia zatok.

Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Narzędzia chirurgiczne wprowadza się przez otwory nosowe. Chirurg używa endoskopu operacyjnego i dzięki temu może śledzić obraz na monitorze. Specjalnymi kleszczykami poszerza się naturalne połączenia zatok przynosowych z jamami nosa. Poprzez to poprawiane jest funkcjonowanie zatok, ich naturalne oczyszczanie się i wentylacja. Jest to metoda o wiele bardziej delikatna od dotychczas stosowanych.

Aby zapewnić Pacjentom maksymalny możliwy komfort po operacji, w Medicus Clinic, stosowane są nowoczesne opatrunki Nasopore. W przeciwieństwie do tradycyjnie stosowanych tamponad (wąski bandaż długości kilkudziesięciu centymetrów) opatrunki tego typu lepiej zabezpieczają rany pooperacyjne w jamach nosa. Dzięki temu znacznie skraca się okres rekonwalescencji. Na dodatek z biegiem czasu opatrunki zamieniają się w żel i po kilku dniach Pacjent może je zwyczajnie wydmuchać. Nie ma więc mowy o bólu związanym z usuwaniem tamponów.

Po wykonaniu zabiegu endoskopowej operacji zatok (FESS) w Medicus Clinic pacjent przebywa w komfortowym pokoju pod stałą opieką personelu pielęgniarskiego, dzięki temu może czuć się bezpiecznie. Dodatkowo pacjent pozostaje w stałym kontakcie telefonicznym z lekarzem operatorem. Tydzień po zabiegu odbywa się wizyta kontrolna, a następnie pacjent zgłasza się systematycznie na oczyszczanie jam nosa.

Po zabiegu operacyjnym metodą FESS należy pozostawać w domu przez okres około 2-3 dni. Wysiłek fizyczny możliwy jest po upływie miesiąca od wykonania zabiegu. Całkowity powrót do zdrowia trwa około 4-6 miesięcy.

zabieg FESS


Historie Pacjentów Medicus Clinic, którzy wyleczyli swoje dolegliwości dzięki zabiegowi FESS.

Zobacz film:

Umów się na wizytę >

Nasze pracownie

Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00