Apnograf

Medicus Clinic jest jednym z niewielu ośrodków w Polsce wykorzystującym Apnograf do badania bezdechów sennych. Badanie wykonywane jest po konsultacji laryngologicznej, która zakwalifikuje pacjenta do badania.

Czym jest apnograf?

Apnograf jest urządzeniem, które monitoruje stan Pacjenta przez całą noc: rejestruje ilość przerw w oddychaniu (bezdechów) oraz spłyconych oddechów na godzinę, poziom wysycenia tlenem krwi obwodowej, pracę serca, głośność chrapania, pozycję, w jakiej dany Pacjent śpi oraz jej wpływ częstość i ciężkość chrapania. Urządzenie ma również możliwość diagnostyki incydentów RERA, czyli wybudzeń nie związanych z bezdechami, wynikających ze wzmożonej odporności w drogach oddechowych, które prowadzą do wybudzeń, a tym samym do porannego niewyspania, dziennego zmęczenia i bóli głowy.

Apnograf umożliwia również sprawdzenie rodzaju bezdechów. Dzięki tej metodzie możemy łatwiej stwierdzić, gdzie leży przyczyna tzw. bezdechów obturacyjnych (często związanych z chorobami laryngologicznymi): na jakich piętrach w drogach oddechowych.  W przypadku, gdy zostanie stwierdzone, że pacjent cierpi na bezdech senny, leczenie uzależnione jest od przyczyn ich powstawania.


Jak wygląda badanie?

Badanie odbywa się w domu Pacjenta, po założeniu urządzenia w placówce Medicus Clinic w godzinach wieczornych. Lekarz laryngolog zakłada apnograf, a następnie Pacjent wraca do siebie, do domu.

Urządzenie składa się z cienkiej sondy, tj. wężyka z czujnikami, zakładanej przez nos. Sonda jest połączona z urządzeniem pomiarowym, które przypina się do klatki piersiowej za pomocą paska. Dodatkowo na palec Pacjenta nakłada się czujnik mierzący puls i wysycenie krwi obwodowej tlenem, który także łączy się z urządzeniem pomiarowym.

Konsultacja laryngologiczna


Przygotowanie do badania apnografem:

  • przed założeniem Apnografu można pić i jeść, ale powinien to być lekki posiłek. Najlepiej spożyć go najpóźniej do dwóch godzin przed założeniem urządzenia.
  • obowiązuje zakaz picia alkoholu przed i po założeniu Apnografu. Nie wolno również zażywać środków nasennych lub uspakajających, gdyż badanie nie będzie odzwierciedlało faktycznych zaburzeń oddychania podczas snu,
  • po założeniu Apnografu nie można się już przebrać ani wykąpać. Pacjent powinien przywieźć   własną piżamę lub t-shirt, który zakłada dopiero przed samym założeniem Apnografu. W tym t-shircie pacjent będzie potem spał z urządzeniem w swoim domu,
  • po założeniu Apnografu można tylko pić – najlepiej wodę lub herbatę. Soki nie są wskazane, gdyż mogą zaklejać sondę (szczególnie soki z miąższem). Nie wskazane są też jogurty, serki ponieważ sonda ma 5 małych otworków wielkości ziarnka maku. W chwili jedzenia te otworki mogłyby ulec zatkaniu, przez co nie będzie mógł być wykonany zapis i badanie nie będzie się nadawało do odczytu,
  • nie można się również kąpać, żeby nie zamoczyć urządzenia (nie jest wodoszczelne),
  • po założeniu Apnografu pacjent może samodzielnie prowadzić auto,
  • pacjent nie powinien ściągać sam Apnografu, ponieważ badanie może się nie zapisać
  • zapis badania trwa maksymalnie 6 godzin, podczas których pacjent powinien spać w wygodnej dla siebie pozycji

Po wykonanym badaniu określa się czy u Pacjenta występuje bezdech senny. Leczenie może być długotrwałe, a także jednorazowe, które pozwoli pozbyć się problemu na całe życie – plastyka języczka, podniebienia i gardła.


Badanie apnografem w Medicus Clinic – zobacz film:

Umów się na wizytę >

Nasze pracownie

Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00