Apnograf

Medicus Clinic Dolnośląskie Centrum Laryngologii jest jednym z niewielu ośrodków w Polsce wykorzystującym Apnograf do badania bezdechów sennych. Badanie wykonywane jest po konsultacji laryngologicznej, która zakwalifikuje pacjenta do badania.


Apnograf jest urządzeniem, które monitoruje stan pacjenta przez całą noc: rejestruje ilość przerw w oddychaniu (bezdechów) oraz spłyconych oddechów na godzinę, poziom wysycenia tlenem krwi obwodowej, pracę serca, głośność chrapania,  pozycję w jakiej dany pacjent śpi i czy ma ona wpływ na częstość i ciężkość chrapania. Apnograf umożliwia również sprawdzenie, czy przyczyna bezdechów jest laryngologiczna lub ma inne pochodzenie. Dzięki tej metodzie możemy łatwiej stwierdzić gdzie leży przyczyna tzw. bezdechów obturacyjnych ( często związanych z chorobami laryngologicznymi): w dolnych czy w górnych drogach oddechowych.

Identyfikacja miejsca ewentualnego zwężenia w drogach oddechowych jest konieczna, aby zakwalifikować pacjenta do leczenia zachowawczego lub zabiegu chirurgicznego.


Przebieg badania

W Medicus Clinic lekarz laryngolog zakłada pacjentowi przed snem Apnograf. Badanie to odbywa się w domu pacjenta. Urządzenie składa się z cienkiej (1,5 mm średnicy) sondy, tj. wężyka z czujnikami, zakładanej przez nos do przełyku. Sonda jest połączona z urządzeniem pomiarowym, które przypina się do klaki piersiowej za pomocą paska. Dodatkowo na palec pacjenta nakłada się czujnik mierzący puls i wysycenie krwi obwodowej tlenem, który także łączy się z urządzeniem pomiarowym.

Konsultacja laryngologiczna


Przygotowanie do badania

  • przed założeniem Apnografu można pić i jeść, ale powinien to być lekki posiłek. Najlepiej spożyć go najpóźniej do dwóch godzin przed założeniem urządzenia.
  • obowiązuje zakaz picia alkoholu przed i po założeniu Apnografu. Nie wolno również zażywać środków nasennych lub uspakajających, gdyż badanie nie będzie odzwierciedlało faktycznych zaburzeń oddychania podczas snu,
  • po założeniu Apnografu nie można się już przebrać ani wykąpać. Pacjent powinien przywieźć   własną piżamę lub t-shirt, który zakłada dopiero przed samym założeniem Apnografu. W tym t-shircie pacjent będzie potem spał z urządzeniem w swoim domu,
  • po założeniu Apnografu można tylko pić – najlepiej wodę lub herbatę. Soki nie są wskazane, gdyż mogą zaklejać sondę (szczególnie soki z miąższem). Nie wskazane są też jogurty, serki ponieważ sonda ma 5 małych otworków wielkości ziarnka maku. W chwili jedzenia te otworki mogłyby ulec zatkaniu, przez co nie będzie mógł być wykonany zapis i badanie nie będzie się nadawało do odczytu,
  • nie można się również kąpać, żeby nie zamoczyć urządzenia (nie jest wodoszczelne),
  • po założeniu Apnografu pacjent może samodzielnie prowadzić auto,
  • pacjent nie powinien ściągać sam Apnografu, ponieważ badanie może się nie zapisać
  • zapis badania trwa maksymalnie 6 godzin, podczas których pacjent powinien spać w wygodnej dla siebie pozycji

Badanie apnografem w Medicus Clinic.

Zobacz film:

Umów się na wizytę >

Nasze pracownie

Medicus Clinic

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
tel. +48 (71) 353 00 30
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Pon-pt – 8.00 – 20.00
Sobota 8.00-14.00