Leczenie ucha środkowego. Zapobieganie bolesnym dolegliwościom usznym

Zapalenie ucha środkowego najczęściej dotyka dzieci do 2. roku życia. Jednak nierzadko ta przypadłość doskwiera też dorosłym. Ucho środkowe może zostać zainfekowane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Czasami też nieodpowiedni sposób czyszczenia – patyczkami – przyczynia się do powstawania stanów zapalnych. Jednak nie tylko zapalenie ucha środkowego czy zewnętrznego jest częstym problemem laryngologicznym. Sprawdź jakie dolegliwości uszne mogą Ci grozić i co zrobić, aby się przed nimi ustrzec.

Badanie ucha środkowego
Bezinwazyjnym, bezbolesnym i bezpiecznym badaniem, które niemal natychmiast oceni kondycję ucha środkowego oraz błony bębenkowej jest tympanometria. Lekarz wprowadza do ucha Pacjenta sondę za pomocą, której w trakcie zmian ciśnienia, rejestrowane są wychylenia błony bębenkowej. Dzięki temu badaniu bardzo szybko można zdiagnozować m.in. wysiękowe zapalenie ucha czy uszkodzenie trąbki słuchowej.

Przewlekłe zapalenie a polip ucha środkowego
Przewlekłe zapalenie ucha środkowego może przyjąć różne formy. Najczęściej objawia się niedosłuchem, wyciekiem z ucha (choć nie zawsze), bólem oraz, w przypadku ubytku błony bębenkowej, zawrotami głowy (przy dostaniu się wody do ucha). Dodatkowo przewlekłe zapalenie możemy podzielić na:
przewlekłe proste zapalenie ucha, które leczy się najczęściej antybiotykiem podawanym miejscowo,
przewlekłe ziarninowe zapalenie ucha, wymagające leczenia operacyjnego,
przewlekle perlakowe zapalenie ucha, które związane jest z tworzeniem się polipów wymagających chirurgicznego usunięcia,
przewlekłe gruźlicowe zapalenie ucha, w którego leczeniu podaje się leki przeciwprątkowe.

Operacja ucha środkowego
Usunięcie perlaków czy też polipów w przypadku ostrego, przewlekłego perlakowego zapalenia ucha jest niezbędnym elementem terapii. Chirurg w trakcie operacji wycina wszystkie chore tkanki z ucha środkowego. Dodatkowo bardzo często usuwa się kość znajdującą się za małżowiną, a także wyniszczone przez długotrwały stan zapalny młoteczek i kowadełko. Celem zabiegu jest zlikwidowanie ognisk zapalnych, powodujących ból i mogących doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Operacja ucha środkowego może też obejmować tympanoplastykę, czyli rekonstrukcję błony bębenkowej. Jednak nie zawsze połączenie tych dwóch metod jest możliwe. W niektórych przypadkach plastyka błony bębenkowej jest przeprowadzana dopiero po kilku miesiącach od pierwszego zabiegu.

Czym jest miryngoplastyka?
Częściowa lub całkowita rekonstrukcja błony bębenkowej nazywana jest inaczej miryngoplastyką. Tkanki do operacji pobierane są bezpośrednio od Pacjenta, co minimalizuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek reakcji alergicznych.
Błona bębenkowa stanowi bardzo ważną część ucha. Jej głównym zadaniem jest transformacja fal dźwiękowych pobieranych z otoczenia. Uszkodzenie błony może prowadzić do różnorodnych zaburzeń słuchu i równowagi, a zabieg miryngoplastyki pozwala na zachowanie pełnej sprawności słuchowej.

Jak zapobiegać dolegliwościom usznym?
Wiele problemów z uszami swój początek bierze z infekcji górnych dróg oddechowych. Niedoleczone infekcje zatok mogą przełożyć się na bóle uszu oraz powodować bolesne stany zapalne. Aby uniknąć takich sytuacji, warto postawić na profilaktykę, czyli m.in. na:
prowadzenie higienicznego trybu życia, obejmującego niepalenie tytoniu,
ogólne wzmocnienie organizmu (szczepionki, suplementy itp.),
przeprowadzanie zabiegów udrażniających i oczyszczających zatoki oraz obszary obejmujące okolice uszu.

Specjalistyczne Centrum Medyczne Medicus Clinic
W Medicus Clinic doświadczona kadra lekarska ma do dyspozycji nowoczesny i precyzyjny sprzęt diagnostyczno-zabiegowy. Dzięki temu nasi otolaryngolodzy są w stanie szybko ocenić skalę oraz źródło problemu, a także dobrać odpowiednią metodę leczenia.
Jeżeli odczuwasz ból, dyskomfort lub nieprzyjemne napięcie w okolicy uszu – umów się na konsultacje w Medicus Clinic.

Umów się na konsultacje


Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00