Diagnostyka zawrotów głowy – specjalistyczne badanie VNG

Badanie VNG, czyli badanie wideonystagmograficzne wykorzystuje się w diagnostyce zawrotów głowy. To bardzo nowoczesny sposób badania narządu równowagi – błędnika. Dzięki VNG lekarz jest w stanie rozpoznać przyczyny pojawiających się zawrotów głowy, a to pozwala na dobranie najskuteczniejszej terapii.

Badanie VNG – jak wygląda i jak się do niego przygotować?

Podczas badania błędnika Pacjent zakłada na twarz specjalną maskę, wyposażoną w gogles z kamerą. Kamera ma za zadanie rejestrację ruchu gałek ocznych. W trakcie badania tworzony jest wykres, który stanowi podstawę do postawienia diagnozy. Badanie VNG składa się z kilku testów, które są pomocne podczas całego procesu diagnostycznego Pacjenta. Poszczególne etapy badania mogą być przeprowadzane w różnych pozycjach (leżąca, siedząca) lub mogą wykorzystywać inne, nietypowe metody. W trakcie jednej z prób VNG, w celu pobudzenia i podrażnienia błędnika wykorzystuje się naprzemienne wlewanie ciepłej i zimnej wody do uszu Pacjenta. Inne testy przeprowadzane w ramach tego badania to:
• próba oczopląsu samoistnego przy oczach otwartych oraz po zniesieniu fiksacji
• próba śledzenia
• próba oczopląsu spojrzeniowego
• próba optokinezy
• próba położeniowa
• próba zmian szybkiego położenia (Dix – Hallpike’a)
• próba kaloryczna

Badanie VNG – jak się do niego przygotować?

Trafna i skuteczna diagnoza problemów Pacjenta jest kluczem do ich rozwiązania. W przypadku podejrzeń problemów z błędnikiem istotne jest odpowiednie przygotowanie Pacjenta do badania. Należy pamiętać, że próba, którą wykonuje lekarz ma na celu podrażnienie błędnika, a to może prowadzić do nudności lub wymiotów. Dlatego ważne jest, aby do kliniki przyjść na czczo. Co jeszcze należy zrobić przed testem VNG?
• należy zmyć makijaż (niewskazane jest malowanie zwłaszcza rzęs),
• nie zaleca się picia kawy w dniu planowanego testu VNG,
• na dobę przed przeprowadzeniem VNG zabronione jest przyjmowanie leków mogących wpłynąć na ośrodkowy układ nerwowy,
• po zakończeniu wizyty, ze względów bezpieczeństwa, nie powinno się prowadzić pojazdów.

Wskazania do badania – zawroty głowy podczas leżenia

Łóżkowe zawroty głowy powodowane są zaburzeniami błędnika. Występują w czasie przewracania się z boku na boku lub np. w trakcie wstawania. Towarzyszą temu
nudności oraz wymioty. Jeśli pacjent pozostaje w bezruchu, objawy dość szybko ustępują. Przyczyną takiego stanu rzeczy są wolne kryształki inaczej nazywane otolitami, które znajdują się w kanale półkolistym i wywołują charakterystyczną reakcję. Zawroty głowy podczas leżenia można wyeliminować lub zmniejszyć poprzez wykonanie tzw. manewru repozycyjnego Epleya. Polega on na zmianie
położenia głowy, tak aby otolity przeniosły się z powrotem do przedsionka błędnika. Ten manewr może być wykonany zarówno przez samego pacjenta, jak i lekarza prowadzącego.

Zawroty głowy a stres

Zawroty głowy mogą mieć także podłoże nerwowe. Osoby narażone na permanentny stres częściej doświadczają schorzenia. Należy pamiętać, że przemęczenie związane np. z nadmierna pracą, fizyczną, czy umysłową może powodować silne napięcie mięśni karku i szyi, co także może być przyczyną uczucia „kręcenia się w głowie”. Jednak bez względu na to z jakim rodzajem zawrotów głowy mamy do czynienia, niezbędna jest wizyta u specjalisty. W Medicus Clinic możesz wykonać wszystkie potrzebne badania, a lekarz na podstawie wywiadu oraz wyników testów dobierze metodę leczenia najlepszą dla twojego organizmu.

Umów się na wizytę już teraz.


Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00