Czy wiesz czym jest septoplastyka? Dowiedz się jak leczyć skrzywienie przegrody nosowej.

Septoplastyka, czyli operacja skrzywienia przegrody nosowej. Przeprowadza się ją różnymi metodami. W trakcie zabiegu usuwana jest chrząstka lub kość nosa odpowiadająca za skrzywienie. Operację wykonuje się wewnątrznosowo, dzięki temu nie pozostają żadne widoczne nacięcia na twarzy, a kształt nosa nie ulega zmianie.

 

Jak rozpoznać krzywą przegrodę nosową?

Skrzywienie przegrody nosowej może mieć zarówno charakter nabyty np. w wyniku upadku w dzieciństwie, jak i wrodzony. Wrodzona krzywa przegroda nosowa powstaje na skutek nieregularnego wzrostu tkanki kostnej i chrzęstnej wewnątrz nosa.

Krzywa przegroda daje charakterystyczne objawy.

Jest to między innymi:

 

Skrzywiona przegroda wywołuje chrapanie, a co za tym idzie może powodować epizody bezdechów sennych, które są bardzo niebezpieczne. Bezdech prowadzi do niedotlenienia organizmu, a w następstwie do ciągłego uczucia senności i zmęczenia. Ponadto bóle głowy i uczucie zatkanego nosa mogą być przyczyną rozdrażnienia oraz problemów z koncentracją.

 

Diagnostyka krzywej przegrody nosowej

Aby zdiagnozować problem należy udać się na wizytę do laryngologa. Po dokładnym wywiadzie lekarz przeprowadzi badanie endoskopowe nosa na podstawie, którego będzie w stanie stwierdzić nieprawidłowość anatomiczną przegrody nosowej. W niektórych przypadkach specjalista może zlecić dodatkowe badania np. tomografię komputerową twarzoczaszki lub endoskopowe sprawdzenie jam nosa.

 

Krzywa przegroda nosowa – metody leczenia

Krzywa przegroda nosowa bardzo często wymaga interwencji chirurga. O tym, czy trzeba usunąć kości lub chrząstki chirurgicznie decyduje lekarz-laryngolog. Skierowanie na operację otrzymują pacjenci, których skrzywienie uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Septoplastykę można wykonywać pomiędzy 16 a 19 rokiem życia. Ze względu na zakres zabiegu i jego rozległość ważne jest, aby odpowiednio zaplanować czas po operacji. Niezbędny jest dłuższy wypoczynek oraz całkowity brak aktywności fizycznej. Dodatkowo pacjent powinien unikać długich podróży oraz ekspozycji na słońce.

 

Septoplastyka w Medicus Clinic

W naszej klinice możesz pozbyć się problemów związanych z krzywą przegrodą nosową. Zapraszamy na konsultację z jednym z naszych specjalistów, który zdiagnozuje problem i dobierze odpowiednią metodę leczenia. Wykonujemy także zabiegi z zakresu plastyki i korekty kształtu nosa (rhinoseptoplastyka).

Umów się na konsultację  


Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00