Co zrobić gdy nie słyszę na jedno ucho?

Jednostronny ubytek słuchu nazywany jest inaczej jednostronną głuchotą lub SSD czyli Single Sided Deafness. Tym terminem określa się znaczny lub całkowity ubytek słuchu, ale występujący tylko w jednym uchu. Najczęściej objawia się niemożnością zlokalizowania źródła dźwięku. W przypadku, gdy bodziec dźwiękowy dociera od strony chorego ucha, osoba z ubytkiem nie będzie w stanie rozpoznać, z jakiego kierunku dochodzi głos. W związku z tym jednostronna głuchota znacząco wpływa na komfort codziennego życia oraz sposób komunikacji z otoczeniem.

„Nie słyszę na jedno ucho” – jakie mogą być przyczyny jednostronnych zaburzeń słuchu?
Przyczyn powstawania schorzenia można wymienić wiele. Jednak najczęściej spotykanymi czynnikami, które powodują SSD są:
fizyczne urazy ucha powstałe np. w wyniku poważnego wypadku,
nacisk na nerwy słuchowe,
tzw. nagła głuchota,
infekcje ucha wewnętrznego wirusowe lub bakteryjne,
przebyte choroby, takie jak: odra, świnka lub zapalenie opon mózgowych.

Jakie badania powinienem wykonać jeśli nie słyszę na prawe ucho?
Bez względu na to, czy głuchota występuje po lewej czy po prawej stronie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W klinice Medicus w zależności od przyczyny głuchoty, specjalista laryngolog tworzy personalizowany plan leczenia, który dopasowany jest bezpośrednio do Pacjenta. Konsultacja laryngologiczna z endoskopią pozwoli określić złożoność problemu oraz dobrać sposób i rodzaj terapii. W takcie wizyty lekarskiej otolaryngolog może zlecić pacjentowi wykonanie
szczegółowych badań np.:
tomografii komputerowej,
audiometrii tonalnej,
audiometrii mowy,
audiometrii w wolnym polu dźwiękowym,
typanometrii,
otoemisji akustycznej.

Wszystkie te badania możesz wykonać na miejscu, w Medicus Clinic.

Co robić, gdy dziecko nie słyszy na jedno ucho?
Słuch jest niezwykle ważnym zmysłem. U dzieci pełni on ogromna rolę, ponieważ dzięki niemu maluchy uczą się mowy, a poprawnie działający narząd słuchu pozwala na nawiązywanie relacji z innymi dziećmi oraz odpowiednią socjalizację. Dlatego jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka objawy niedosłuchu natychmiast skonsultuj się ze specjalistą.
Co może świadczyć o problemach ze słuchem u dzieci?
Rodzice jak nikt inny znają swoje pociechy. Dlatego przy odrobinie uwagi na pewno już we wczesnym stadium będziesz w stanie zauważyć, że coś niedobrego dzieje się ze słuchem Twojego dziecka. Jeśli często podgłaśnia swoje ulubione bajki lub zdarza się, że to samo polecenie musisz powtarzać po kilka razy to znak, że trzeba wybrać się do laryngologa.
Medicus Clinic to miejscy przyjazne także dla dzieci. Nasi lekarze mają świetne podejście do najmłodszych pacjentów. Nie zwlekaj i umów swoje dziecko na wizytę, zrobisz to online lub przez telefon.

Umów się na konsultacje


Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00