Co wiesz o chorobach tarczycy? Sprawdź czy ten problem Cię dotyczy

Tarczyca to niewielki organ, który pełni niezwykle istotną rolę w organizmie. Znajduje się w okolicy szyi, bezpośrednio przylega do tchawicy. Jej głównym zadaniem jest produkcja hormonów T3 – trijodotyroniny oraz T4 – tyroksyny, które regulują wiele funkcji m.in. metabolizm, temperaturę ciała, a także mają wpływ na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka. Za odpowiednią pracę tarczycy odpowiada przysadka mózgowa, która uwalnia kolejny hormon – TSH – pobudzający tarczycę do pracy. Problemy z tarczycą mogą być przyczyną wielu dolegliwości – jej niedoczynność może powodować depresję, nadwagę czy zaburzenia pamięci. Natomiast jej nadczynność może być odpowiedzialna za występowanie m.in. choroby Hashimoto.

Choroby tarczycy – jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?
Problemy z tarczycą mogą objawiać się na wiele różnych sposobów. Niedoczynność tego gruczołu oznacza, że tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb danego organizmu. Wtedy najczęściej Pacjenci borykają się z :
uczuciem ciągłego zmęczenia,
sennością,
uczuciem zimna,
problemami z pamięcią,
suchą skórą, słabą kondycją włosów,
kłopotami z wypróżnianiem się,
zaburzeniami cyklu miesiączkowego (u kobiet).

Ponieważ symptomy te często są bagatelizowane lub mylone z innymi schorzeniami, diagnoza niedoczynności tarczycy bywa trudna i może trwać całymi miesiącami. W tym czasie choroba rozwija się, a nieleczona przez długi czas może mieć poważne konsekwencje, takie jak bezpłodność czy choroby serca. USG tarczycy pomoże szybko zdiagnozować problem oraz określić jego przyczynę, a tym samym wdrożyć skuteczne leczenie.

Problemy z tarczycą – nadczynność

Nadmierna produkcja hormonów przez tarczycę, jest także kłopotliwa dla organizmu człowieka. W przypadku nadczynności tarczycy Pacjenci najczęściej skarżą się na :
wysokie ciśnienie krwi,
biegunki,
uczucie gorąca,
znaczną redukcję masy ciała (nawet przy dużym apetycie),
nadmierną nerwowość,
pieczenie oczu,
zbyt dużą wrażliwość na światło.

USG tarczycy – Wrocław

Aby z całą pewnością móc zdiagnozować problemy z tarczycą niezbędna jest konsultacja endokrynologiczna. Tylko lekarz specjalista po przeprowadzeniu badań, takich jak USG tarczycy, oraz szczegółowego wywiadu lekarskiego jest w stanie potwierdzić problemy z tarczycą, a także zaproponować skuteczną kurację.

Medicus Clinic – endokrynolog

Wrocław to miasto, które może pochwalić się najlepszymi specjalistami z dziedziny endokrynologii. Lekarze pracujący w Medicus Clinic bardzo często sięgają po innowacyjne metody leczenia oraz terapie łączone – wszystko po to, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty kuracji. Nowocześnie wyposażone gabinety diagnostyczno-zabiegowe pozwalają na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą badań i zabiegów endokrynologicznych w Medicus Clinic.

Umów się na konsultacje


Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00