Choroby naczyniowe – czy wiesz co Ci dolega?

Choroby naczyniowe są dość powszechną dolegliwością. Obejmują najczęściej tętnice, żyły oraz naczynia chłonne. Przyczyny schorzeń są zróżnicowane, odpowiadają za nie zarówno wady wrodzone, jak i nabyte np. różnego rodzaju zapalenia, infekcje oraz zmiany zwyrodnieniowe, a nawet nowotworowe. Nieleczone choroby naczyniowe mogą prowadzić do kolejnych poważnych dolegliwości np. zwężenia lub poszerzenia tętnic. To z kolei może powodować miażdżycę, zespół Marfana, zatory żylne czy zakrzepicę.

Choroby żył – żylaki nóg
Z żylakami kończyn dolny boryka się niemal ¼ społeczeństwa. Choroba ta dotyczy osób dorosłych i zdecydowana większość to kobiety. Wpływ maja na to zarówno hormony, jaki i np. przebyte ciąże. Żylaki objawiają się opuchniętymi, widocznymi na łydkach czy udach żyłami. W wielu przypadkach są poskręcane i mogą powodować ból oraz uczucie zmęczonych nóg. Zazwyczaj są zlokalizowane tuż pod powierzchnią skóry obejmując tzw. żyły powierzchowne i łączące.

Żylaki nóg – przyczyny powstawania
Największe znaczenie przy powstawaniu żylaków mają predyspozycje genetyczne. Głównie chodzi tutaj o genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości zastawek żylnych lub ścian żył. W związku z tym, krew zamiast przepływać w kierunku serca cofa się do układu powierzchniowego. Jednak na pojawienie się żylaków wpływ mają także zróżnicowane czynniki środowiskowe. Są to m.in.:
praca zawodowa związana z długotrwałym staniem,
zbyt duża masa ciała,
praca w wysokich temperaturach,
urazy i operacje,
ciąża.

Żylaki nóg – leczenie
Popularną metodą leczenia żylaków jest laserowe zamykanie żył z uszkodzonymi zastawkami, czyli tzw. EVLT. Światło lasera doprowadza do obkurczenia i zwłóknienia uszkodzonej żyły. Aby Pacjent, mógł czuć się komfortowo zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Całość dla lepszego efektu i przede wszystkim bezpieczeństwa jest monitorowana ultrasonografem. Uszkodzone naczynie żylne jest nakłuwane i poprzez nakłucie do wnętrza żyły wprowadzany jest światłowód. Po umiejscowieniu aparatury w ciele Pacjenta rozpoczyna się proces zamykania żył laserem. EVLT może być łączony z takim zabiegiem jak:
skleroterapia, czyli ostrzykiwaniu środkami chemicznymi, dzięki którym przepływ krwi w naczyniach żylnych ma ulec redukcji.

Medicus Clinic Wrocław – chirurgia naczyniowa
W Medicus Clinic we Wrocławiu oferujemy szeroki zakres zabiegów między innymi z zakresu:
chirurgii szczękowo-twarzowej,
chirurgii ogólnej,
ginekologii,
laryngologii,
bariatrii,
chirurgii naczyniowej, w tym m.in. usuwanie żylaków.

Aby zakwalifikować się do zabiegu, niezbędna jest konsultacja lekarska. Chirurg naczyniowy po dokładnym badaniu i przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, dobierze najlepszą metodę leczenia i ustali termin zabiegu.

Umów się na konsultacje


Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00