Badanie słuchu i problemów usznych. Jakie możliwości proponuje nowoczesna klinika laryngologiczna

Coraz więcej osób w Polsce i na świecie boryka się z problemami słuchu. Dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych, profilaktycznych badań. Osoby po 50. roku życia powinny poddawać się takim testom co najmniej raz na 2 lata. Dowiedz się jakie badania słuchu możesz wykonać i na czym one polegają.

Bezinwazyjne badanie ucha środkowego
Badanie tympanometryczne trwa około 5 minut, jest bezbolesne i nie wymaga zaangażowania ze strony Pacjenta. Tympanometria ma za zadanie ocenienie ruchomości i elastyczności błony bębenkowej w uchu. Wynik badania jest natychmiastowy i pozwala na dokładną ocenę stanu ucha środkowego. W związku z tym, że tympanometria jest badaniem bezinwazyjnym, można je bez problemu przeprowadzić u dzieci.

Tympanomtria – Wrocław. Jak wygląda badanie?
Badanie słuchu tympanometrem polega na wprowadzeniu do ucha Pacjenta specjalnej sondy, która umożliwia zmianę ciśnienia w uchu od -400 do +400 mm słupa wody. Lekarz przeprowadzający test wkłada Pacjentowi do ucha także zatyczkę, która ma za zadanie uszczelnić przewód słuchowy. Zatyczka ta jest połączona bezpośrednio z tympanometrem. Ten rodzaj badania ucha środkowego opiera się na zmianach ciśnienia, które skutkują naciąganiem błony bębenkowej. Cały proces jest rejestrowany przez urządzenia medyczne, a następnie Pacjent otrzymuje wynik w postaci wykresu oraz opisu.

Czym jest audiometria mowy?
Audiometria to kolejny rodzaj badania, który ma na celu sprawdzenie słuchu Pacjenta. Ten test także należy do grona nieinwazyjnych, jednak nie można go przeprowadzić u małych dzieci. Na czym polega audiometria mowy?
W jej trakcie Pacjent słucha sekwencji słów w różnym natężeniu dźwięku, następnie musi powtórzyć usłyszane wyrazy. W ten sposób lekarz jest w stanie określić zdolności Pacjenta do rozumienia mowy. Podobnym badaniem jest audiometria w wolnym polu dźwiękowym. Osoba badana także ma za zadanie powtórzyć zasłyszane słowa. Treści są puszczane z głośników podłączonych do audiometru, które są ustawione po obydwu stronach ciała Pacjenta, w odległości około 1 metra od niego. Trzecim rodzajem badania audiometrycznego jest audiometria tonalna. Ten test służy określeniu, z jakiej wielkości ubytkiem słuchu mamy do czynienia. Badanie przeprowadza się, biorąc pod uwagę zarówno przekazywanie dźwięków droga powietrzną, jak i kostną. Dzięki niemu lekarz jest w stanie określić minimalne natężenie dźwięku słyszalnego dla Pacjenta – co pomaga w dobraniu odpowiedniego aparatu lub implantu słuchowego.

Badanie słuchu w Medicus Clinic
Specjalistyczne Centrum Medyczne Medicus Clinic to jedna z najnowocześniej wyposażonych klinik laryngologicznych w Polsce. Dzięki temu przeprowadzane badania słuchu są niezwykle dokładne. Własne pracownie pozwalają na pełną i szybką diagnostykę, a doświadczeni lekarze gwarantują indywidualne podejście i zrozumienie problemów Pacjenta.
Jeśli borykasz się z dolegliwościami słuchowymi, niedosłyszysz i codzienna rozmowa sprawia Ci trudność – umów się na wizytę w Medicus Clinic.

Umów się na konsultacje


Medicus Clinic
Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel. +48 (71) 323 63 00
info@medicusclinic.pl
www.medicusclinic.pl

Klinika czynna:

Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00-14:00